המרפסת שעושה את ההבדל...

המרפסת שעושה את ההבדל...

אחת הפנינות הנפלאות של החיים בעיר הגדולה, היא העובדה שבתוך ביתנו מבצרנו חבויה לה פינת מפלט ורוגע מושלמת – המרפסת. להבדיל ממרפסת השירות, מרפסת השמש מתחננת שתפנו ממנה את החפצים שנס ליחם ואת כלי הניקוי, ותצאו לשבת בה, פשוט כי היא שם. איך מתחילים?
ראשית לכל – איך תרצו לבלות במרפסת? כפינת רגיעה למול השקיעה? כפינת יצירה ומשחק לילדים? לאירוח וארוחות? או אולי כל התשובות נכונות?
השיקול הראשוני הוא עניין השטח. ככל שהמרפסת קטנה, עדיף לעצב כך שתתאים למספר רב ביותר של פונקציות. לכן עדיף לבחור בריצוף בטוח ונייטרלי למראה, כגון דק עץ או אריחים בעלי התנגדות החלקה גבוהה (נחמדים במיוחד הם אריחי הפורצלן דמויי הפרקט). מרפסות מרווחות יותר אפשר לרצף בחלקן ולהציב פינת אוכל או ישיבה, ואת השאר לכסות בדשא סינתטי שיזמין להתגלגל עם הילדים, לתרגל יוגה, או, בתוספת כריות משענת, להפוך לזוּלה נוחה.
שיקול נוסף וחשוב לא פחות הוא נושא הצל. על מנת שהמרפסת תזמין ותנעים בכל שעות היום, ניתן להצלילה, או לפחות חלק ממנה בשלל דרכים: פרגולת עץ, מרקיזה (חיפוי מבד עמיד), גגון מתקפל, שמשיה או צמח מטפס שייתן סכך כל השנה.
מרפסת ירוקה לי
ואם בצמחיה עסקינן – אף מרפסת שמש לא תמצה את עצמה אם היא אינה בית לאדניות פורחות, צמחי תבלין, קקטוסים ושאר הירוקים החביבים עליכם. ישנו מגוון עצום של רב-עונתיים שעומדים בתנאי האקלים הישראלי, שישמחו לגדול אצלכם. למי שלא יודע – השקייה, דישון, גיזום ומעקב אחד התפתחות הצמחים יוצרים קשר רגשי של ממש, והסיפוק על כל ניצן שפורח מובטח! ללא ספק מדובר בתוספת נפלאה לחיים. (טיפ חיסכון 1#: לפני הרכישה והשתילה בצעו עבודת הכנה: למדו כיצד השמש מתנהגת במרפסתכם והיוועצו בעובדי המשתלה.)
חפצים ישנים כגון כובעים, קדרות ובעצם כל העולה על הדעת, יכולים להפוך בן רגע לעציצים מקוריים ומעניינים. מומלץ מאוד לשתול בתוך כדי חרס עצי פרי ננסיים שמעניקים צל, נישנוש וסטייל. כדאי גם לבדוק את האפשרויות לגינת קיר, שאינה מצריכה שטח ומעניקה עיטוף חי ורענן לשהיה במרפסת. צמחיה מטפסת יכולה אף לסייע בשמירה על פרטיותכם בהפיכתה לגדר-חיה על המעקה.
שב איתי כאן במרפסת
חבל להזניח את הקירות החיצוניים, המעקות והריהוט – שיוף קל וחידוש הצבע ישדרגו את מראה המרפסת כבר מהיום הראשון. (טיפ חיסכון 2#: לצבוע בקיץ! כך הצבע מתקבע ביסודיות ונחסכת צביעה נוספת כעבור שנה). לאוירת שלווה בחרו בצבעים פסטליים או צבעי אדמה, ואם הקדשתם איזור למשחקיה ויצירה – כל ספקטרום הצבעים עומד לרשות דמיונכם הפורה!
כדאי לקבוע נקודות חשמל ומים גם בחוץ (באמצעות איש מקצוע, כמובן) שיקלו על עבודות ההשקיה – למי שאין זמן או חשק, קיימות מערכות השקיה ממוחשבות ששומרות על רעננות המרפסת בעקביות. תוכלו להתקין גם רמקולים (ובבקשה להתחשב בשכנים...), גוף חימום לימות החורף, מזרקה זנית, וכמובן תאורה (טיפ חיסכון 3#: ניתן לקנות במחירים מצחיקים שרשראות תאורה הנטענות סולארית במהלך היום ונדלקות מאליהן עם רדת הערב)
הקישוטים כבר תלויים בכם, אבל אבנים יפות (מחלוקי נחל ועד סלעים), ענפי אצטרובלים, פעמוני רוח ונרות הם מתכון לחווית חוץ ממש בתוך הבית.
תבלו!

מאמר מקורי מאת מחלקת המחקר של MY HOUSE

* אין באמור לעיל להוות ייעוץ משפטי, חוות דעת או תחליף לייעוץ משפטי אצל עו"ד. בכל מקרה ספציפי מומלץ לפנות לקבלת ייעוץ משפטי מעורך דין העוסק בתחום.
הצטרף לרשימת הדיוור שלנו:
*שם:
*טלפון:
*דוא"ל:
 הודעה:
 אני מאשר/ת קבלת עדכונים